SCOTT IAN: “Tüm Müzik Endüstrisi Yok Olmalı!”

Yayınlandı: Şubat 2, 2013 kafakan tarafından Dış Basın, Röportajlar içinde
Etiketler:, , , , ,

scottian

ANTHRAX gitaristi SCOTT IAN, müzik endüstrisine yine bol bol geçirdi!

Avustralya’nın Loud dergisinden Brendan Crabb‘ın yaptığı ve 25 Ocak’ta yayımlanan röportajda IAN yeni albümden ve müzik endüstrisinin gidişatından bahsetti.

Yeni albüm hakkında:

Tam olarak yazmaya başladığımız söylenemez, fakat kesinlikle fikirlerimiz var. “Worship Music” için tamamlayamadığımız birkaç şarkı ve birkaç yeni düşüncemiz var. Fakat henüz odaya kapanıp bunlar üzerinde uğraşmaya başlamadık. Önümüzdeki birkaç ay içinde kesin olarak çalışmaya başlarız. Ama tam tarih Ağustos’tan sonra olacaktır. Çünkü bu yılki tur programı o zaman bitiyor. İşte o zaman tam anlamıyla stüdyoya geri dönüp yeni albüme odaklanabiliriz.

Albüm yazma süreçlerinde herhangi bir değişiklik olup olmadığı hakkında:

Hiç değişmedi aslında. Şarkı yazım sürecimiz “Among the Living“‘den bu yana aynı. Gerçekten işlerin nasıl yürüdüğünü anlayamıyorum (gülüyor). Doğaüstü bir şekilde Charlie (Benante, davulcu) ve ben birkaç şarkıyla geliyoruz. Fakat tabii ki bu sadece Charlie ve benden ibaret değil. Her zaman bir grup gibi davranıyoruz. Ana fikir Charlie ve benden çıkmış olsa bile herkes şarkıların geliştirmesine katkıda bulunuyor. Herkesin bir söz hakkı var. Bu konuda oldukça demokratik bir yaklaşımımız olduğunu söyleyebilirim ve bence bu şarkı yazım süreci için en iyi yol.

Yakın zaman önce gruptan ayrılan ROB CAGGIANO yerine session olarak katılan JON DONAIS‘in grupta kalıcı olup olmadığı hakkında:

Bunun üzerinde çok da düşündüğümüzü söyleyemem. Jon şu anda, Rob‘un (Caggiano) yerini dolduruyor ki kendisini zaten uzun yıllardır tanıyoruz. Ben şahsen kendisiyle daha önce çalışma fırsatı da bulmuştum. O yüzden bizimle çalması için karar vermek çok da zor olmadı.

Müzik endüstrisinin gidişatı hakkında:

Bilmiyorum, umrumda da değil. Hiç bir fikrim yok! (gülüyor). Gerçekten müzik endüstrisi sikimde bile değil. Fakat endişelendiğim kadarıyla bakarsak, sadece tüm müzik endüstrisinin çökmesini ve silbaştan yapılanmaya başlamasını veya mantıklı çözümler bulmasını umabilirim. Çünkü müzik endüstrisi hakkında gerçekten söyleyecek tek bir güzel şeyim yok. Müzik endüstrisi 1940lı yıllardan 1990lı yıllara kadar adeta grupları kazıklayarak milyarlarca dolar kazandı ve şimdi kalkıp “albümler satmıyor” diye şikayet ediyorlar. Peki sence bu kimin suçu? Bu şirketler, kuruluşlar, bireyler kelimenin tam anlamıyla milyarlarca dolar çaldılar ve şimdi sahip oldukları sanatçılar evsiz kalmanın bir adım gerisinde ve hatta belli yardım kuruluşlarınca bakılır durumdalar. Çoğu müzisyeninin sırf plak şirketiyle yaptığı anlaşma yüzünden, şirketten ayrılırken ödemek zorunda olduğu milyonlarca dolar yüzünden şu an emekli olduğunu görmüyor musun? Plak şirketlerinin izlediği tüm bu yollar resmen delilik! Özellikle 40lı, 50li, 60lı ve 70li yıllarda gruplar resmen kazıklanıyordu.

Bu röportajın yayımlandığı günün gecesi ise resmi Twitter hesabından (@Scott_Ian) konuyla ilgili, düzeltme amaçlı bir açıklamada bulunmuş. Tweetlerin toplamında şunları diyor:

Yakın zamanda yayımlanan röportajımda tüm müzik endüstrisinin çökmesiyle ilgili söylediklerimi aydınlığa kavuşturmak adına, orda bahsettiğim Megaforce, Nuclear Blast veya Metal Blade gibi gibi bağımsız plak şirketleri değildi. Bu markalar piyasayı değiştirdiler ve kendilerine bir çalışma modeli geliştirdiler. Sadece gruplara imza attırmakla kalmayıp, onların gelişimi için de bizim bu işe ilk başladığımız günlerdeki gibi özenli yaklaşıyorlar. Ama büyük grupların böyle bir şeye ihtiyacı yok, yani demek istediğim, artık büyük bir grupsan, bu işleri bir plak şirketiyle değil, kendin yapmalısın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s